NEWSLETTER

Zapisz się by otrzymywać najnowsze informacje z serwisu.

FACEBOOK
ARTYKUŁ

Odnowa biologiczna czyli w poszukiwaniu straconego czasu?

Tracimy go wiele, często zupełnie niepotrzebnie, bez zastanowienia. Nie inaczej jest też z energią, a rezultatem tych działań, jak i zaniechań jest to, że czujemy się coraz starsi. Czas, energia i młodość – niemal każdy odczuwa deficyty we wszystkich tych „kategoriach” życia. Chcielibyśmy znaleźć skuteczny i… szybki sposób na regenerację, zapominamy jednak, że kluczem do sukcesu czyli odzyskania dobrego samopoczucia, jest zatrzymanie się w biegu i niczym niezmącona chwila tylko dla siebie.

Bywa, że trudno samemu zorganizować sobie udaną „przerwę” na odnowienie sił witalnych. Odczuwamy chęć uspokojenia się i znalezienia nowych pokładów energii? Nie jesteśmy w tym osamotnieni, a ponieważ potrzeba jest, jak wiadomo, matką wynalazku – możemy korzystać z całego wachlarza usług zdrowotno-kosmetycznych, dzięki którym poczujemy się nie tylko zdrowsi, ale też młodsi, ciałem i duchem.

Odnowa biologiczna
Termin ten w ostatnich latach robi prawdziwą karierę. Jednocześnie rozumiemy odnowę biologiczną zbyt wąsko i sztampowo. Oczywiście odnowa nie dotyczy tylko profesjonalnych sportowców zmagających się z kontuzjami, a nawet sportowców-amatorów. Różnego rodzaju niedobory, zarówno somatyczne, jak i psychologiczne, odczuwamy w mniejszym lub większym stopniu wszyscy i choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę – warto byłoby poddać się różnym zabiegom regeneracyjnym.

Są to nie tylko najpopularniejsze metody z zakresu fizykoterapii (różnego rodzaju masaże, sauna czy kąpiele zdrowotne) zestawy ćwiczeń, ale również szereg innych prozdrowotnych działań bazujących na wielu tradycjach medycznych, ziołolecznictwie itp.

Odnowa biologiczna ma charakter holistyczny. Co to oznacza? Kompleksowość terapii mających na celu przywrócenie optymalnej formy organizmu – ciała i ducha. Odnowa to zarówno wprowadzenie w stan spokoju i relaksu, redukcja niekorzystnych zmian w organizmie, jak i jego hartowanie – praca nad odpornością i wreszcie działania o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym.

Skuteczna regeneracja nie może być chwilowa, każdy, kto potrzebuje odnowy sił, powinien też wiedzieć jak reagować, gdy pojawiają się niepokojące symptomy – np. zbyt długo utrzymujący się stres, który jest jednym z największych naszych wrogów – ludzi XX wieku.


Dobre samopoczucie to podstawa!
Wszystkie to wiemy – nawet jeśli będziemy okazami zdrowia – jest coś, co skutecznie potrafi obniżyć naszą samoocenę, a co za tym idzie, również dobry nastrój. Ech… ten wygląd! Tu za szeroko, tam za wąsko, omijamy wzrokiem wagę łazienkową, być może nie było to najlepsze rozwiązanie, bo to, co widzimy w lustrze, jest jeszcze gorsze niż nadprogramowa fałdka na brzuchu? Przesuszona skóra, a może zbyt świecąca, tam i ówdzie straszy wykwit skórny i kolejny pryszcz… Nakładamy zatem warstwy makijażu…  

Maskowanie problemów, bez leczenia i samodyscypliny niewiele da, ale od czegoś trzeba zacząć. Odnowa biologiczna i w takich przypadkach może okazać się zbawienna! Gabinety kosmetyczne i ośrodki SPA oferują całą gamę zabiegów upiększających, które nie tylko skutecznie maskują niedoskonałości, ale przede wszystkim mają na celu wyeliminowanie albo redukcję przyczyn problemów.

Najpopularniejsze tego rodzaju zabiegi to m.in.: mikrodermabrazja, modelowanie sylwetki, detoksykacja i terapie określane jako sanitas per aquam, powszechnie znane jako SPA czyli leczenie poprzez wodę (kąpiele, aromaterapia).

Hity odnowy biologicznej

Odnowa biologiczna ostatnio święci (zasłużone skądinąd) triumfy, usługi z jej zakresu rozwijają się dynamicznie i podobnie jak w innych branżach, również w tym przypadku możemy mówić o trendach i modach.

Anti-aging. Już sama nazwa „skazana” jest na sukces. Kto nie chciałby przeciwstawić się procesom starzenia? Rzeczywiście, anti-aging to kompleks różnych terapii (medycyna estetyczna, tradycyjna i alternatywna) mających na celu opóźnienie starzeniu organizmu na różnych poziomach – somatycznym i psychicznym.

Ayurveda – to nie tylko medycyna, ale cała filozofia życia, bazująca na wielowiekowym doświadczeniu kultury indyjskiej. Na nas, Europejczykach, robi wrażenie „całościowym” podejściem do człowieka – jego „materialności” i duchowości. Na terapie ayurvedyjskie składają się m.in.: specjalnie dobrane ćwiczenia, ziołolecznictwo i techniki relaksacyjne. Celem jest uzyskanie twórczej harmonii ciała i umysłu.

Przed nami długie jesienne i zimowe wieczory, brak dostatecznej ilości światła na niektórych wpływa szczególnie negatywnie – pamiętajmy o konieczności zapewnienia sobie chwili relaksu, nie tylko „od święta”. Nawet nasza własna łazienka może się stać mini-ośrodkiem

SPA. Wystarczy zakupić kosmetyki relaksujące. Odświeżająca kąpiel pośród aromatów przypominających gorące, słoneczne lato, potrafi zdziałać cuda, nawet w środku szarego, deszczowego dnia!

 

Autor: Małgorzata Słoma,  www.teb.pl

OPINIE I KOMENTARZE