Odnowa biologiczna czyli w poszukiwaniu straconego czasu?
Bywa, że trudno samemu zorganizować sobie udaną „przerwę” na odnowienie sił witalnych. Odczuwamy chęć uspokojenia się i znalezienia nowych pokładów energii? Nie jesteśmy w tym osamotnieni, a ponieważ potrzeba jest, jak wiadomo, matką wynalazku – możemy korzystać z całego wachlarza usług zdrowotno-kosmetycznych, dzięki którym poczujemy się nie tylko zdrowsi, ale też młodsi, ciałem i duchem.
Odnowa biologiczna
Termin ten w ostatnich latach robi prawdziwą karierę. Jednocześnie rozumiemy odnowę biologiczną zbyt wąsko i sztampowo. Oczywiście odnowa nie dotyczy tylko profesjonalnych sportowców zmagających się z kontuzjami, a nawet sportowców-amatorów. Różnego rodzaju niedobory, zarówno somatyczne, jak i psychologiczne, odczuwamy w mniejszym lub większym stopniu wszyscy i choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę – warto byłoby poddać się różnym zabiegom regeneracyjnym.
Są to nie tylko najpopularniejsze metody z zakresu fizykoterapii (różnego rodzaju masaże, sauna czy kąpiele zdrowotne) zestawy ćwiczeń, ale również szereg innych prozdrowotnych działań bazujących na wielu tradycjach medycznych, ziołolecznictwie itp.
Odnowa biologiczna ma charakter holistyczny. Co to oznacza? Kompleksowość terapii mających na celu przywrócenie optymalnej formy organizmu – ciała i ducha. Odnowa to zarówno wprowadzenie w stan spokoju i relaksu, redukcja niekorzystnych zmian w organizmie, jak i jego hartowanie – praca nad odpornością i wreszcie działania o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym.
Skuteczna regeneracja nie może być chwilowa, każdy, kto potrzebuje odnowy sił, powinien też wiedzieć jak reagować, gdy pojawiają się niepokojące symptomy – np. zbyt długo utrzymujący się stres, który jest jednym z największych naszych wrogów – ludzi XX wieku.
Anti-aging. Już sama nazwa „skazana” jest na sukces. Kto nie chciałby przeciwstawić się procesom starzenia? Rzeczywiście, anti-aging to kompleks różnych terapii (medycyna estetyczna, tradycyjna i alternatywna) mających na celu opóźnienie starzeniu organizmu na różnych poziomach – somatycznym i psychicznym.
Ayurveda – to nie tylko medycyna, ale cała filozofia życia, bazująca na wielowiekowym doświadczeniu kultury indyjskiej. Na nas, Europejczykach, robi wrażenie „całościowym” podejściem do człowieka – jego „materialności” i duchowości. Na terapie ayurvedyjskie składają się m.in.: specjalnie dobrane ćwiczenia, ziołolecznictwo i techniki relaksacyjne. Celem jest uzyskanie twórczej harmonii ciała i umysłu.
Przed nami długie jesienne i zimowe wieczory, brak dostatecznej ilości światła na niektórych wpływa szczególnie negatywnie – pamiętajmy o konieczności zapewnienia sobie chwili relaksu, nie tylko „od święta”. Nawet nasza własna łazienka może się stać mini-ośrodkiem
Autor: Małgorzata Słoma, www.teb.pl